HABERLER

Elektrikli Araçlara Yönelik Şarj Hizmeti Yönetmeliği Yayımlandı

epdk-logo.pngEnerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) "Şarj Hizmeti Yönetmeliği", 2.4.2022 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlarak yürülüğe girmiştir.  Yönetmeliğin tamamına https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2022/04/20220402-2.htm adresinden ulaşılabilir.

Konuyla ilgili başvurular 18 Nisan 2022 tarihinden itibaren yapılmaya başlanacaktır.

 

Kriterler şunlardır;

Lisans en fazla 49 yıla kadar verilebilecektir. Lisans süresi, lisans sahibinin talebi üzerine süre bitiminden başlamak üzere ve öngörülen azami lisans süresi gözetilmek suretiyle uzatılabilecektir.

Şarj ağı işletmecisi, lisansının yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 6 ay içinde en az 50 adet şarj ünitesinden ve en az 5 farklı ilçedeki şarj istasyonundan oluşacak şekilde şarj ağını oluşturacaktır.

Şarj ağında yer alan şarj ünitelerinin en az yüzde 5'i ile Karayolları Genel Müdürlüğünün sorumluluğu altında bulunan otoyollar ve devlet otoyollarında yer alan şarj ünitelerinin en az yüzde 50'sinin DC 50 kilovat (kW) ve üzeri güçteki şarj niteliğinde olması zorunlu olacaktır.

Şarj ağı işletmeci lisansı başvurusunda bulunacak tüzel kişiler için asgari sermaye tutarının 4 milyon 500 bin lira olması gerekmektedir.

Şarj ağı işletmeci lisansına ilişkin 2022 yılında uygulanacak olan lisans alma bedeli 300 bin lira, lisans tadili bedeli 14 bin lira ve lisans sureti çıkartma bedeli de 3 bin lira olarak belirlenmiştir.

Şarj hizmeti fiyatı serbestçe belirlenebilecektir.

Konuyla ilgili detaylı bilgi almak için bizimle irtibata geçebilirsiniz.